logo tekst 6     

tk 1

Tuzlanski kanton je lociran u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine, površine 2649 km², 498.766 stanovnika i Tuzlom kao administrativnim centrom. Karakterišu ga bogatstvo prirodnih resursa, povoljna geostrateška pozicija i duga industrijska tradicija. Područje Tuzlanskog kantona bogato je raznovrsnim resursima, na čemu je izrastao širok dijapazon industrijske proizvodnje. Ugalj i kamena so su dva najvažnija mineralna resursa ove regije. Solno ležište je jedino ove vrste u Bosni i Hercegovini, a prema rezervama uglja ovaj prostor je najveće energetsko područje Bosne i Hercegovine. Na geoprostoru Tuzlanskog kantona je locirano preko milijardu tona eksploatacionih rezervi lignita i mrkog uglja te značajne količine kamene soli, kvarcnog pijeska, krečnjaka i magnezita. Eksploatacija ovih mineralnih sirovina i drugih materijala ima već stogodišnju tradiciju.
U regiji su izgrađeni veliki kapaciteti za proizvodnju električne energije, koksa, sode, soli, poliuretana, deterdženta, te vještačkog đubriva, anhidrida maleinske kiseline, livenje čelika i drugih. Bazno-energetski industrijski kapaciteti locirani su pretežno na području Tuzle, Lukavca, Banovića i Živinica.
Metalna i elektroindustrija su se razvijale u pravcu proizvodnje metalnih konstrukcija, procesne opreme, transportnih sistema, odbojno-vlačnih naprava, svih vrsta dizalica, građevinske opreme, metalne stolarije, fasadnih elemenata, poljoprivredne mehanizacije te motornih dijelova i rasvjetnih tijela. Značajna je izvozna djelatnost, posebno usmjerena prema evropskoj autoindustriji, gdje je prepoznata i priznata od najvećih proizvođača automobila.
Kapaciteti za preradu gume i plastike svoju ekspanziju imaju na području Gračanice, Kalesije i Tuzle te su uglavnom izvozno orjentisane, posebno u oblasti proizvodnje stolarije, dijelova u građevinarstvu te proizvodnji plastične ambalaže.
Tekstilna industrija i industrija obuće su većinom usmjerene u obavljanje lohn poslova za najveće evropske proizvođače odjeće i obuće, ali pored toga razvijaju se i vlastiti proizvodi i robne marke koje su po svom kvalitetu prepoznate na domaćem tržištu.


Drvoprerađivački kapaciteti i proizvodnja namještaja su prepoznati širom Bosne i Hercegovine ali i Evrope, gdje domaći proizvođači rade za renomirane firme i brendove. Proizvodi se sve od kuhinjskog, školskog i kancelarijskog namještaja i enterijera, sobni namještaj, građevinska stolarija i pločasti namještaj. Većina kapaciteta je izvozno orijentisana.
Prehrambena industrija svoje najznačajnije kapacitete ima u preradi mlijeka, mlinsko- pekarskoj industrija, prerada mesa, proizvodnji piva, bezalkoholnih pića i mineralne vode, proizvodnja kolača i konditorskih proizvoda, preradi voća i povrća. Većina prehrambene industrije je orijentisana na domaću potrošnju, ali kvalitetom i uvođenjem međunarodnih standarda, prehrambeni proizvodi iz Tuzlanskog kantona su prisutni i u trgovinama u Evropskoj uniji.
Građevinarstvo je osposobljeno realizovati značajne poslove na stanogradnji, proizvodnim i uslužnim objektima, niskogradnji i hidrogradnji. Industrija građevinskog materijala zasnovana je na proizvodnji cementa, betonskih elemenata, kvarcni pijesak, betonske konstrukcije za sve vrste građevinskih objekata. Proizvodi i firme iz ove djelatnosti su priznati širom Evrope, ali i zemljama Azije i Bliskog Istoka.

 

POLJOPRIVREDA

tk 3

 Tuzlanski kanton raspolaže sa 133.770 hektara poljoprivrednog zemljišta. Zemljište se koristi u niskom stepenu i sa niskim efektima u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, te se potrebe stanovništva u hrani ni približno ne zadovoljavaju vlastitom proizvodnjom. Poljoprivredna proizvodnja je posebno zastupljena u voćarstvu: plantažni uzgoj šljive, jabuke, kruške, trešnje, višnje i jagodičastog voća. Domaća šljiva je značajan izvozni proizvod čiji je kvalitet prepoznat i tražen u supermarketima u Njemačkoi i Austriji. Zastupljena je i plastenička proizvodnja povrća, a krastavac kornišon se izvozi u značajnim količinama. Stočarstvo je orjentisano na uzgoj muznih i tovnih goveda, koka nosilja, brojlera i pčela. Dobrom organizacijom i podrškom poljoprivrednog sektora, značajno se mogu povećati kapaciteti proizvodnje radi zadovoljenja potreba na domaćem tržištu i smanjenja uvoza hrane, a u isto vrijeme, moguć je plasman ovih proizvoda i na evropsko tržište, gdje je prepoznato zbog dobrog omjera cijene i kvaliteta.

 

 

TRGOVINA

tk 2

 

 U oblasti trgovine je tokom posljednih nekoliko godina osnovan najveći broj privrednih subjekata. Sada su na sceni procesi okrupnjavanja u trgovini. Grade se kapaciteti sa kompleksnom ponudom, ali i sa specijaliziranim asortimanom, podiže se kvalitet ponude i kvalitet usluge, a proces otvorenosti i konkurencije na tržištu ide u prilog potrošačima. Na području Kantona su prisutne internacionalne trgovinske firme, ali jačaju i neke domaće firme koje prate trendove u trgovini. Istovremeno se gase mnoge male firme koje ne mogu podnijeti tržišnu konkurenciju.