logo tekst 6     


U sudskoj praksi Federaciji BiH sve je veći broj sporova u kojima radnici traže sudsku zaštitu zbog mobinga i/ili uznemiravanja na radnom mjestu, posebno u javnom sektoru. No, svaki neriješeni konflikt s nadređenima ili s kolegama općenito ne predstavlja mobing odnosno uznemiravanje.
Kako radnici često pogrešno smatraju da neko ponašanje spram njih predstavlja mobing, odnosno uznemiravanje, oni nerijetko "gube" u ovoj vrsti sporova. Pri tome poseban se problem pojavljuje kada radnici iskoriste zakonsku mogućnost prekida rada uz istovremeno vođenje spora i primanje naknade plaće za vrijeme tog spora. Neovisno o riziku koji se radnik izlaže, analizom sudske prakse može se ipak zaključiti da je sve veći broj pravosnažnih sudskih odluka kojima se poslodavcima nalaže da radnicima naknade imovinsku i neimovinsku štetu koja im je zbog mobinga i uznemiravanja nastala.
Kako bi se izbjegli sudski sporovi u kojima tužitelj sa svojim zahtjevima neće uspjeti kao i kako bi i poslodavci i radnici mogli prepoznati u kojem pravcu će se razvijati spor vezan uz mobing i/ili uznemiravanje na poslu korisno je znati na što se u postupku utvrđivanja postojanja mobinga i uznemiravanja i njihovih štetnih posljedica treba obratiti posebna pažnja.
Pozivamo vas da se pripremite za ovu vrstu seminara i iskoristite mogućnosti koje vam se pružaju na ovom seminaru. Ovo je prilika da dobijete odgovore na brojna pitanja, dileme i probleme s kojima se susrećete u oblasti zaštite dostojanstva radnika.
Za učesnike seminara bit će osigurane sve potrebne mjere za sigurnu organizaciju seminara, pružanju restoranskih usluga, smještajnih kapaciteta i slično.
U slučaju daljnjeg širenja Coronavirusa organizator zadržava pravo da otkaže zakazani seminar i prijavljenim učesnicima seminara ponudi uslugu interaktivnog webinara o čemu će svi učesnici biti blagovremeno informisani.
Opširnije informacije o sadržaju seminara, prijavi, predavaču, kotizaciji, priručnicima, klikom na sliku...

mobing