- Sjednica Upravnog Odbora Komore - Činjenica je da se mora raditi na povećanju energijske efikasnosti – Izgradnja Bloka 7 u junu – Vrijednost više od 1,8 milijardi KM - Eksploatacioni vijek Bloka 7 biće podržan eksploatabilnim rezervama uglja -
„Termoelektrana“ Tuzla bila je domaćin redovnoj sjednici Upravnog Odbora Kantonalne privredne komore Tuzla, ovoga puta u proširenom sastavu. Ovo u skladu sa Odlukom ovog komorskog tijela, donesenoj na prvoj ovogodišnjoj sjednici, kada je predloženo i usvojeno da se svaka sjednica UO održava u jednoj od firmi članica Komore i ovog komorskog tijela. Kako je Dnevnim redom i predviđeno, predstavljeno je poslovanje Termoelektrane u 2019. godini, razgovarano je o planovima u 2020. godini a prezentovane su i aktivnosti vezane za izgradnju Bloka 7. Kako je istakao Izet Džananović direktor TE Tuzla, proteklu godinu obilježilo je poslovanje u složenim uslovima. Dijelom zbog tržišnih prilika kada je u pitanju proizvodnja i prodaja električne energije, dijelom zbog situacije u rudnicima iz kojih se TE snabdijeva ugljem, koja je bila, a i dalje je, vrlo delikatna. Tek, radilo se na revitalizaciji blokova, poduzimane su aktivnosti na obilježavanju 60 godina postojanja TE Tuzla. Direktor Džananović sa saradnicima je članovima UO i gostima iz resornih kantonalnih ministarstava, predočio i aktivnosti vezane za sistem zaštite okoliša, investiranja, bilo je riječi o stanju na berzi električne energije, procesu proizvodnje, strukturi finansijskog poslovanja, analizirali su se prihodi, rashodi, troškovi. “Činjenica je da se mora raditi na povećanju energijske efikasnosti. Potrebno je korisiti blokove i za proizvodnju drugih vidova energije. Kakanj i mi radimo na pilot projektu spaljivanja bio mase u kombinaciji sa ugljevima u našim kotlovima, u junu bi trebao biti proveden prvi takav projekat. Ono što je vrlo važno jeste smanjenje vlastite potrošnje na optimalnu mjeru. Za naredni period, nevezano za Blok 7, planiran je izlazak iz pogona neefikasnih blokova 3 i 4. Strategija je da izvršimo revitalizaciju bloka 6, produžimo mu životni vijek i učinimo ga rezervnim toplifikacijskim blokom Bloku 7 sa izgrađenim postrojenjima za odsumporavanje", rekao je direktor Džananović, dodajući da bi takav blok 6 bio energetski efikasniji i ekološki prihvatljiv, usaglašen sa Evropskim direktivama.
"Za Blok 5 planiramo posljednji kapitalni remont što bi ga učinilo latentnim blokom, služio bi kao nužna rezerva. Ovakav koncept podržava opstanak Rudnika "Kreka" koji bi trebalo da u procentu od 80% snabdijeva Blok 7. Preostalih 20% bi bili mrki ugljevi a za Blok 6 obezbijedili bi ugalj iz rudnika Banovići i Đurđevik do 2040. godine. Ovo podrazumijeva ulaganje više od 140 miliona KM u najbližoj budućnosti", završio je direktor Džananović jedan sažetak urađenog i planiranog uz naglasak da se Termoelektrana Tuzla nalazi u jednom tranzicijskom periodu. Kada je u pitanju izgradnja zamjenskog Bloka 7 Termoelktrane Tuzla, govorilo se o predradnjama. O dobivanju garancija, energetskih, okolinskih i vodnih dozvola, urbanističke saglasnosti, strukturi kreditnih zaduženja, pripremnim radnjama na uređenju gradilišta, protokolima, potpisanim ugovorima. Apostrofirane su prednosti ovog Bloka sa akcentom na ekološke aspekte, znatno smanjenje emisije SO2 i CO2. Blok 7 čija vrijednost je viša od milijarde i 800 milliona KM, bi početak izgradnje trebao imati u junu ove godine. "Eksploatacioni vijek Bloka 7 biće podržan ekspoatabilnim rezervama uglja. U tom periodu bi se država BiH trebala baviti strategijom zamjene ovih energetskih resursa novim. Najbolje će biti ako to zamijeni kupovinom, najgore će biti ako se opredijeli da ne razvija obnovljive izvore ili ako taj proces bude spor kao što je slučaj danas", zaključili su domaćini na sastanku u Termoelektrani Tuzla. Naredna sjednica UO Kantonalne privredne komore Tuzla, planirana je za kraj marta a domaćin bi trebala biti Fabrika cementa Lukavac.