- Pomoć privredi - Jačanje Komorskog sistema FBiH - Zajedničke aktivnosti -
Trenutni položaj i funkcionisanje Komorskog sistema FBiH, izazovi, problemi i perspektive teme su dvodnevnog sastanka predsjednika svih privrednih komora sa područja FBiH koji je održan u Bihaću. Domaćin i organizator sastanka bila je Privredna komora Unsko-sanskog kantona uz podršku Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH. Razgovaralo se o budućoj saradnji, jačanju Komorskog sistema u FBiH, zajedničkim aktivnostima, saradnji na projektima, inicijativi za hitno donošenje novog Zakona o privrednim komorama na području FBiH, podršci i kvalitetnijem servisu privrednim subjektima u komorskom članstvu, kreiranje kvalitetnog zajedničkog registra podataka koji će svima u Bosni i Hercegovini biti na raspolaganju i značajno olakšati dalji rad. Sastanku su prisustvovali Mirsad Jašarspahić potpredsjednik P/GKFBiH, Enes Ružnić predsjednik PK USK, Dijana Babić predsjednica PK ZDK, Dževad Terović predsjednik PK BPK, Muamer Mahmutović predsjednik PK KS i Nedret Kikanović predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla.
Unatoč pandemiji i brojnim problemima privredne komore u Federaciji radile su u punom kapacitetu na iznalaženju mogućnosti kako bi se aktuelno stanje privrede prevazišlo, međutim, u svemu tome nisu imale podršku vlasti, rečeno je između ostalog na ovom sastanku.
"Analiziramo sve ono što smo uradili u ovoj teškoj godini zbog pandemije koronavirusa i odmah se pripremamo za ono što nas očekuje. Želimo da kroz razne vidove podrške i korištenjem domaćih i međunarodnih fondova, dodatnih edukacija i promocija omogućimo našim privrednim subjektima brže i bolje povezivanje s nadležnim institucijama, odnosno efikasniju vezu sa eventualnim partnerima u BiH i inostranstvu", rekao je u Bihaću Mirsad Jašarspahić potpredsjednik P/GKFBiH.
Posebna pažnja usmjerena je na trenutni položaj i funkcioniranje komorskog sistema Federacije Bosne i Hercegovine.
"Komorski sistem u našoj državi nažalost nije definiran do kraja i kao takav je u prilično nezahvalnoj poziciji. Imamo disproporciju između entiteta, u jednom je obavezno članstvo a u drugom nije. Primjetna je neprohodnost informacija, nedovoljna saradnja između kantonalnih i regionalnih komora, tako da nam sve to predstavlja problem u funkcioniranju komorskog sistema. Međutim, bez obzira na sve, uspijevamo uspješno funkcionirati i obavljati našu osnovnu zadaću, a to je pomoć privredi" kazao je Enes Ružnić predsjednik PK USK.
Bila su to dva veoma uspješna radna dana, otvorene su brojne teme, udarene smjernice narednih aktivnosti i na opšte zadovoljstvo, dogovoreno zajedničko djelovanje komora na više polja.
"Imali smo kvalitene rasprave o izuzetno važnim temama za privredu i Komorski sistem Federacije BiH. Važno je da smo razgovarali o aktuelnom momentu privrede kao i o stanju u privrednim komorama na području FBiH. Dijelimo sudbinu privrede. Kada nije privredi lako nije ni nama u komorskom sistemu i upravo zato je organizovan ovaj sastanak. Želimo naći načina da pomognemo privredi koja je teško pogođena pandemijom. Također, odrazila se novonastala epidemiološka situacija i na komorski sistem. Od početka pandemije se stavljamo na uslugu privredi, radimo u promijenjenim, otežanim uslovima, pratimo i poštujemo sve propisane mjere, u kontaktu smo sa članicama, tražimo načina da zajednički prebrodimo jednu izuzetno tešku i složenu situaciju. Zajednički stav svih učesnika sastanka je da će taj zadatak biti znatno lakši ako komore postignu zajedništvo, saradnju na projektima, zajednički pokrenu i realizuju aktivnosti. Smatramo da je vrlo bitno sada raditi na onim segmentima koji i jesu posao komora. Dogovorili smo saradnju komora Zenice, Sarajeva i Tuzle za narednu godinu na projektu koji bi trebao doprinijeti zapošljavanju u privredi. Riječ je o projektu koji donosi kvalitetno i sistemsko rješenje za analizu potreba u osposobljavanju i pripremi opisa zanimanja, testiranja i certificiranja u neformalnom obrazovanju odraslih. Želimo dati doprinos obrazovanju i zapošljavanju odraslih kako bi dokvalifikacijama i prekvalifikacijama omogućili povećanje zaposlenosti. Očekujemo da će se otvoriti prostor i za uključenje svih ostalih kantonalnih komora u ovaj projekat. Kada je u pitanju zajednički registar preduzeća, želja nam je uspostaviti kavlitetnu bazu iz koje će se crpiti kvalitetne i korisne informacije o privrednim subjektima sa područja FBiH a za potencijalne investitore i partnere", zaključio je na sastanku u Bihaću Nedret Kikanović predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla.
Po okončanju sastanka, predstavnici kantonalnih i Federalne privredne komore susreli su se s premijerom USK Mustafom Ružnićem. Bila je ovo prilika da premijer sazna više o aktivnostima privrednih komora, u smislu podrške privrednim subjektima ali i o njihovim dosadašnjim iskustvima u radu sa kantonalnim vladama. S tim u vezi naglašeno je da je potrebno saradnju podići na viši nivou odnosno privredne komore trebaju da budu spona između vlasti i privrede pogotovo u vremenu pandemije, kada je neophodno što više konstruktivnih i konkretnih prijedloga u poboljšanju uslova u radu poslovnih subjekta.
Dogovoreno je da se intenziviraju aktivnosti po pitanju svih otvorenih tema na sastanku u Bihaću i da se ovakvi sastanci u narednom periodu organizuju što češće kako bi se aktuelizirala problematika i analizirale prehodne aktivnosti. Prvi naredni sastank predsjednika kantonalnih komora i Privredne komore Federacije BiH, zakazan je za kraj januara 2021. godine u Tuzli, domaćin će biti Kantonalna privredna komora Tuzla.