logo tekst 6     


Privreda u Tuzlanskom kantonu i dalje je u brojnim problemima zbog aktuelne pandemije i ne naziru se, kažu privrednici, poboljšanje situacije i oporavak, te očekuju od vlasti da im pomogne.

U Tuzlanskom kantonu registrovano je više od 21.000 poslovnih subjekata, od čega su 11.442 obrti.  Po podacima Kantonalne privredne komore Tuzla, ovaj kanton ima oko 4.000 privrednih subjekata. Posljedice virusa korona posebno trpi ugostiteljstvo. Nedavno su ugostitelji izašli na proteste zbog odluke da im se skrati radno vrijeme i kazali da neće preživjeti još jedno zatvaranje.

"Prošli  mjesec sam za tri radnika dao 3.200 KM poreza i doprinosa", rekao je tada Tarik Kamber, ugostitelj.

Trpe i druge oblasti. Prošle godine iz ovog kantona je izvezeno proizvoda u vrijednosti od oko 1,8 milijardi KM, što bilježi pad od 6,7%. Uvoz je bio veći od 1,8 milijardi KM i zabilježen je pad od 12,7%.

trgslobode

"Svi privredni subjekti, bez obzira na veličinu i djelatnost, osjete negativne posljedice pandemije virusa korona, bilo kroz otežano uspostavljanje i organizaciju poslovnih procesa ili zbog pada narudžbi, otkazivanja ugovora i pada prometa", rekao je Nedret Kikanović, predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla.

 Prošle godine, nastavlja Kikanović, različiti nivoi vlasti imali su određene subvencije doprinosa i pomoć privredi. Međutim, mjere su kasnile, a određeni subjekti zbog kriterija nisu dobili ništa.

 "Danas, osim omogućenog produženja moratorija na kredite, nema aktivnih olakšica za privredu, a vidimo da su mjerama i ograničenjima posebno ugroženi ugostiteljstvo, hotelijerstvo i turizam. Jasno je da je teško balansirati između zdravstva i privrede i da ograničenja u privredi, prije svega u ugostiteljstvu, imaju za cilj smanjiti širenje virusa, ali onda ovim djelatnostima treba osigurati podršku da bismo očuvali svoje poslovanje i zadržali radnike", smatra Kikanović.

 Vlada TK tvrdi da pokušava ublažiti posljedice. Prvi korak je bio subvencioniranje minimalne neto plaće u iznosu od 406  KM za april, maj i jun 2020. godine i za to je izdvojen iznos veći od pet miliona KM.

"Također,  u 2020. godini Ministarstvo je u okviru budžetske pozicije 'Podrška razvoju kantona' dodijelilo kao nepovratna sredstva subvencije mikro, malim i srednjim preduzećima, obrtima i novoosnovanim subjektima 2,9 miliona KM za ukupno 394 subjekta koji upošljavaju ukupno 9.705 zaposlenika", kazali su nam iz Ministarstva privrede TK.

Navode da će u skorijem periodu Ministarstvo privrede definisati programe za podršku razvoju kantona za 2021. godinu, koji će se odnositi na pružanje podrške privredi i ublažavanju posljedica virusa korona za preduzeća i obrte.

 Naglasili su da su planirana još oko dva miliona KM za subvencioniranje dijela kamatne stope privrednim subjektima u kreditnoj liniji od 60,5 miliona KM za proizvodnu, trgovinsku i uslužnu djelatnost.

Kikanović ističe da je rano govoriti o oporavku zbog trećeg talasa virusa te je potrebno uložiti maksimalni napor da se sačuva postojeća privreda.

Nataša Tadić
nezavisne.com