S obzirom na to da je početak godine bio neizvjestan po pitanju pandemije i ograničenja u našoj zemlji, domaći organizatori sajmova nisu mogli planirati sajamske manifestacije.
Međutim, početkom drugog kvartala Vanjskotrgovinska komora BiH i odbor Grupacije organizatora sajmova u BiH pripremili su okvirni kalendar dešavanja očekujući da će se uz povećan stepen vakcinacije stanovništva situacija vremenom stabilizovati i da će se stvoriti uslovi za organizaciju sajmova.
U skladu s tim, ali i poboljšanjem situacije u vezi s pandemijom, u periodu od jula do novembra ove godine trebalo bi biti organizovano 15 sajmova i festivala međunarodnog, nacionalnog i lokalnog tipa.
Tako će od 26. do 30. jula u Sarajevu biti održan Tea Fest 2021, zatim će od 19. do 20. augusta u Prnjavoru biti održan Regionalni sajam privrede, poljoprivrede i turizma. Krajem augusta, tačnije od 24. do 27., bit će održan i Sajam šljive u Gradačcu. Za septembar su planirana čak četiri sajma u BiH, i to od 6. do 11. Bee Fest u Sarajevu, od 9. do 12. Ekobis, međunarodni sajam ekologije koji se održava u Bihaću. Nakon toga, od 22. do 25. održat će se Sajam privrede Tešanj te 23. i 24. Dječiji sajam u Gradačcu.
Hercegovački plodovi mediterana bit će održani u Stocu 1. i 2. oktobra, u Banjoj Luci će 2. i 3. biti održan Dječiji sajam, od 14. do 17. oktobra u Sarajevu će se održati Sarajevo4Walls 2021. - međunarodni sajam namještaja, uređenja enterijera i eksterijera, tehnike i prateće industrije. Dani jabuke u Goraždu bit će održani od 14. do 16. oktobra, a početkom novembra, tačnije od 4. do 6. u Brčkom će biti održan Međunarodni sajam privrede. U istom periodu u Banjoj Luci održat će se Međunarodni sajam Lorimes. Međunarodni sajam turizma u Banjoj Luci bit će održan 12. i 13. novembra, a posljednji planirani sajam za ovu godinu je Spirit fest Sarajevo, Internacionalni festival žestokog pića i rakija, koji će biti održan 25. 11. u Sarajevu.
"Svi sajmovi koji su bili planirani za prvo polugodište 2020. godine, zbog uvedenih mjera zabrane i održavanja, zabilježili su velike gubitke u odnosu na prethodnu godinu. Nažalost, i sajmovi planirani za treći i četvrti kvartal prošle godine su zbog otkazivanja pretrpjeli veliku štetu i gubitak planiranih prihoda. Prema informacijama iz Evropske unije, kao i Evropske alijanse za sajamsku industriju i Evropskog udruženja glavnih sajamskih centara, nakon pojave pandemije u Evropi je u periodu od početka aprila do 1. septembra bilo zvanično zabranjeno održavanje ili organizacija bilo kakvih sajmova, kongresa ili konferencija, odnosno svih skupova koji zahtijevaju i predviđaju prisustvo velikog broja ljudi na malom prostoru", kazali su za Klix.ba iz Vanjskotrgovinske komore BiH.
Prema anketama koje je VTK BiH napravio, kompanije iz sektora sajamske industrije istakle su brojne probleme u poslovanju zbog uvedenih restriktivnih mjera radi suzbijanja širenja pandemije, što je sve domaće organizatore sajmova dovelo do ruba egzistencije i održivosti.
"Donesene su određene odluke i mjere s ciljem pomoći privrednicima koji su pogođeni pandemijom, međutim, nijedna od tih mjera, na bilo kojem nivou u BiH, nije uzela u obzir pomoć domaćim organizatorima sajmova. Čak i tamo gdje su pojedini mogli aplicirati za sufinansiranje dijela troškova za svoje uposlene, radilo se više o simboličnim iznosima u odnosu na velike finansijske štete koje su organizatori imali tokom pripreme, animacije i promocije te same organizacije sajmova, a koji su pred sami početak morali biti otkazani. Sve to skupa otežavalo je ne samo normalno funkcionisanje, već i samoodrživost domaćih organizatora sajmova koji nisu u mogućnosti prevazići ili nadomjestiti nastalu štetu", kažu iz VTK-a.
S obzirom na to da je zbog određenih mjera, koje su bile na snazi u BiH, bilo nemoguće organizovati sajmove i u prvoj polovini ove godine, gubici domaćih organizatora sajmova samo su uvećani, što je dovelo u pitanje egzistenciju i posao velikog broja uposlenih, kako direktno, tako i u pratećim sajamskim oblastima. Međutim, popuštanjem mjera omogućeno je i organizovanje sajmova te se očekuje postepeni oporavak ove oblasti.
Sajamske manifestacije počele su i širom Evrope te je Vanjskotrgovinska komora BiH već počela da radi na organizaciji zajedničkih nastupa bh. privrednika na najvećem sajmu prehrane Anuga 2021, koji je planiran da se održi u Kelnu u periodu od 9. do 13. oktobra, kao i na međunarodnom sajmu zaštite na radu A+A 2021, koji će biti održan u periodu od 26. do 29. oktobra u Dizeldorfu.
"Organizatori velikih međunarodnih sajmova u Evropi su u proljetnom periodu ove godine bili primorani otkazati ili organizovati sajamske manifestacije u virtuelnom izdanju. Pandemija je ubrzala process digitalizacije i novonastalim okolnostima su se prilagodili kako sajamski organizatori tako i sami izlagači te su nastojali kroz virtuelne sajmove održati kontakte s postojećim partnerima, kao i uspostaviti nova partnerstva. Imajući u vidu poboljšanje epidemiološke situacije, za jesenji period organizatori međunarodnih sajmova planiraju njihovo održavanje u fizičkom obliku poštujući epidemiološke mjere, što znači da će raspoloživost prostora za izlagače biti umanjena, kao i dozvoljeni broj posjetilaca. Ipak, većina sajamskih organizatora će pored vraćanja na klasično fizičko održavanje sajmova, zadržati i formu poboljšanog digitalnog marketinga izlagača, kao pozitivno iskustvo stečeno tokom pandemije", kazali su iz Vanjskotrgovinske komore BiH.
klix