Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine u suradnji s Privrednom komorom Republike Srpske, Privrednom/Gospodarskom komorom Federacije BiH, Privrednom komorom Brčko Distrikta i Direkcijom za ekonomsko planiranje Bosne i Hercegovine, kao koordinatorom Radnog Tima u Bosni i Hercegovini za izradu Plana reformi za provedbu Plana rasta za Zapadni Balkan organizira konzultacijski sastanak s predstavnicima gospodarstva na temu Reformi koje su usuglašene od strane Bosne i Hercegovine, a koje bi trebale biti provedene do prosinca 2027. godine u sklopu Plana rasta.
Konzultacije će se održati u srijedu, 24.07.2024. godine u prostorijama Vanjskotrgovinske komore BiH ( Branislava Đurđeva 10, Sarajevo), s početkom u 10.00 sati.
Vijeće Europske unije je 07.05.2024. dalo zeleno svjetlo za uspostavu Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan koji će pokrivati vremensko razdoblje 2024. – 2027. godine, a očekuje se da će u narednim godinama osigurati do 2 milijarde EUR u obliku bespovratnih sredstava i 4 milijarde EUR u zajmovima za šest partnera EU na Zapadnom Balkanu. Glavni cilj instrumenta je potpora usklađivanju ovih partnera s vrijednostima, zakonima, pravilima, standardima, politikama i praksama EU, s pogledom na buduće članstvo u EU, kao i njihovu progresivnu integraciju u jedinstveno tržište EU i socijalno – gospodarsku konvergenciju s EU.
Kako bi dobila potporu u okviru instrumenta, Bosna i Hercegovina ima za zadatak da pripremi Agendu reformi. S tim u vezi, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je imenovalo Radni tim za izradu Reformske agende, na čelu s predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto, u kojem su zastupljeni predstavnici tri nivoa vlasti – državni, entitetski i kantonalni. Radni tim je 30.04.2024. godine predao usuglašenu tabelu s listom reformi i kvalitativnih/kvantitativnih koraka Europskoj komisiji s ukupno 109 usuglašenih koraka. Sljedeći korak je provođenje javnih konzultacija sa socijalnim partnerima. Shodno tome, reformski koraci se nalaze u prilogu ovog poziva te čine ukupno 109 reformskih koraka u 4 reformske oblasti. Konzultativni proces ima za cilj upoznavanje gospodarskih subjekata s predloženim reformama, te prikupljanje komentara i prijedloga za unaprjeđenje kvaliteta predloženih reformi.
Zainteresirani za učešće na konzultacijama mogu se registrirati putem linka https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfydRnLrac4-Rd7z6tY3lmuuAdlf5PIaTnR362b68WWyg6eZg/viewform?usp=sf_link najkasnije do 23.07.2024 godine.