- Novi iskorak u povezivanju obrazovanja i privrede u Tuzlanskom kantonu -
U Kantonalnoj privrednoj komori Tuzla uspješno je realiziran ciklus radionica za nastavnike partnerskih škola, organizovan u okviru projekta „Unapređenje okvira za integraciju dualno organizovanog obrazovanja u Tuzlanskom kantonu“. Fokus radionica bio je izrada nastavnog plana i programa (NPP) za novo zanimanje „Rukovalac mašinama za obradu metala“.
Cilj ovog projekta, koji provodi Kantonalna privredna komora Tuzla, je unapređenje saradnje između srednjih stručnih škola i poslovnih subjekata u Tuzlanskom kantonu, te sistemsko uvođenje elemenata dualno organizovanog obrazovanja. Ovakav pristup zahtijeva aktivnu sinergiju svih ključnih aktera, uključujući Ministarstvo obrazovanja i nauke TK, Pedagoški zavod TK, stručne škole, kompanije i samu Komoru koja predstavlja interese privrede i tržišta rada.
Prethodna analiza potreba tržišta rada pokazala je izražen nedostatak kvalifikovane radne snage u metaloprerađivačkoj industriji. Kao odgovor na ovaj izazov, kompanije su izrazile spremnost da se aktivno uključe u obrazovni proces, posebno kroz povećanje angažmana u realizaciji praktične nastave u svojim pogonima.
Novi nastavni plan i program izrađen je primjenom savremene metodologije, sa modularnom strukturom, jasno definisanim ishodima učenja i većim udjelom praktične nastave. Trenutno je u procesu verifikacije od strane privatnog sektora, nakon čega će biti poslan u zvaničnu proceduru usvajanja kod Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona. Planirano je da se implementacija novog NPP-a započne u narednoj školskoj godini (2024/25).
Krajnji cilj ovog projekta, kao i zajedničkih aktivnosti GIZ-a, Ministarstva obrazovanja i nauke TK, Pedagoškog zavoda TK, škola, kompanija i ostalih aktera, jeste poboljšanje zapošljivosti učenika nakon završetka srednjeg obrazovanja. Ovaj model obrazovanja pruža učenicima priliku da, kroz kvalitetnu praktičnu nastavu u kompanijama, steknu znanja i vještine koje odgovaraju potrebama tržišta rada.
Projekat koji Komora realizira na osnovu ugovora o lokalnoj subvenciji provodi se u okviru šireg projekta „Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja u Bosni i Hercegovini“ (SEDEP). Cilj projekta je unapređenje stanja zapošljavanja i jačanje privatnog sektora u Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na zelenu ekonomiju i digitalnu transformaciju. Projekat zajednički sufinansiraju vlada Savezne Republike Njemačke (BMZ) i Vlada Švicarske, dok implementaciju provodi GIZ.
U okviru SEDEP-a, posebna pažnja posvećena je komponenti „Jačanje srednjeg stručnog obrazovanja i obuke“ (SVET), koja ima za cilj unapređenje sistema stručnog obrazovanja s naglaskom na dualno organizovani pristup učenju. Ova komponenta također doprinosi općem cilju projekta kroz jačanje veza između obrazovanja i tržišta rada.