- Predstavljeni strateški pravci proizvodnje hrane na području Tuzlanskog kantona -
U organizaciji Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla, održan Prvi poljoprivredni forum TK. Forum je imao za cilj iznalaženje najboljih strateških mjera za razvoj poljoprivrede u TK. Na Forumu je upozoreno da proizvodnja pojedinih poljoprivrednih proizvoda rapidno pada, da nema mladih poljoprivrednika, te da se male poljoprivredne proizvodnje gase, a njihovi vlasnici odlaze u inostranstvo. Obrađeno je niz najaktuelnijih tema, problema sa kojima se susreću poljoprivrednici na području Tuzlanskog kantona. Eminentni stručnjaci govorili su o vrijednosti uvoza prehrambenih proizvoda u BiH, o voćarskoj, povrtlarskoj, stočarskoj, pčelarskoj i gljivarskoj proizvodnji na području Tuzlanskog kantona a predstavljeni su i strateški pravci proizvodnje hrane na ovom području.
Kako je istakao Senad Hećimović predsjednik Odbora Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju te predsjednik OO Foruma, poljoprivrednici se na području Tuzlanskog kantona susreću sa brojnim problemima. "Značajan faktor je nedostatak radne snage. Poljoprivreda se nalazi u jako teškoj situaciji i velikim upitnikom nad pitanjem kako iznijeti i riješiti sve probleme te nastaviti dalje sa kvalitetnom proizvodnjom hrane", rekao je predsjednik Hećimović. Suad Selimović sekretar ovog komorskog Udruženja, smatra da poljoprivredni proizvođači nemaju sigurnost da će imati dobre prinosti i siguran plasman roba na tržište. "Sama sinhronizacija praćenja radova u poljoprivredi, nije u skladu sa novčanim podsticajima. Tako da u proljetnom i jesenjem periodu, kada su najpotrebnija novčana sredstva, naši poljoprivrednici ne dobijaju novčanu podršku. To premoste na način da se kreditno zadužuju a onda te kredite vraćaju odlazeći sa svojih proizvodnji u inostrantsvo i taj nesklad je u principu ceh koji se na taj način plaća", izjavio je sekretar Selimović. Predsjednik Hećimović je govorio i o strateškim pravcima proizvodnje hrane na ovom području. "To je jedan skup mjera koje treba provesti kako bi ova grana privrede opstala. Kao generalne zaključke postavili smo slijedeće: Povećanje poljoprivredne proizvodnje uz primjenu tehnoloških dostignuća, Poboljšanje produktivnosti i bolje korištenje proizvodnih resursa, posebno radne snage, Osiguranje životnog standarda poljoprivrednika, osobito povećanje prihoda pojedinaca angažovanih u poljoprivredi, Stabilizacija tržišta i stalna opskrba kupaca zdravstveno ispravnim i kvalitetnim prehrambenim proizvodima proizvedenim u TK-a po primjerenim cijenama", pojasnio je predsjednik Hećimović. Kao u svih granama poljoprivrede, problemi su prisutni i u gljivarskoj proizvodnji. "Bitni faktori su klimatske promjene, poskupljenje električne energije koja je vrlo važna u ljetnom periodu kada je neophodno održavati i hladiti komore za uzgajanje gljiva, gdje treba da održavamo mikroklimatske uvjete, i novo poskupljenje nam svakako ne ide u prilog", istakao je Kerim Grbić predsjednik Centra za istraživanje gljiva. Na Forumu su o sličnim problemima govorili i predstavnici grupacija vezanih za voćarsku, povrtlarsku, stočarsku, pčelarsku prozvodnju.
Kako je istaknuto na ovom skupu u Komori, tržište Bosne i Hercegovine je prebukirano proizvodima koji su kvalitetno subvencioniarni u EU. To je činjenica zbog koje domaći poljoprivredni proizvođači trpe posljedice. Potrebno je vratiti se zadružnom konceptu poljoprivredne proizvodnje, odnosno, udruživanju malih poljoprivrednih proizvođača. Također, novonastale zadruge neophodno je osposobiti i opremiti hladnjačama, silosima, pakirnicama. To je jedini način da se očuva domaćapoljoprivredna proizvodnja, poruka je sa Prvog poljoprivrednog foruma TK održanog u organizaciji Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla.