logo tekst 6     


Plan upravljanja otpadom u TK
Plan upravljanja otpadom u Tuzlanskom kantonu, koji je trebao biti donesen prije 11 godina, kada je usvojena Strategija na federalnom nivou, u završnoj je fazi izrade. “Prije svega treba istaći da je Plan upravljanja otpadom zakonska obaveza. To je dokument utemeljen na zakonma, na Zakonu o zaštiti okoliša, Zakonu o upravljanju otpadom. Utemeljen je na Strategiji upravljanja otpadom koja je sastavni dio Strategijeo zaštiti okliša koju je Parlametn FbiH usvojio još 2009. godine. Plan dakle, predstavlja implementaciju Stretegije na teritoriji Federacije.  , rekao je Mahir Hadžiabdić iz Konsultantske kuća "ENOVA" Sarajevo koja radi Plan upravljanja otpadom u Tuzlanskom kantonu.  Prema njegovim riječima, ovaj dokument donosi puno novoga. Prije svega, sama problematika upravljanja otpadom, podrazumijeva usklađivanje normi, standarda, načina ponašanja u ovoj problematici a u skladu sa međunarodnom normama i standardima. Riječ je o integralnom pristupu upravljanju otpadom gdje će riječ “otpad” praktično biti zanemarena.
"U skladu sa međunarodnim standardima njegova implementacija bi trebala dovesti do smanjenja količine otpada kroz  njegovo iskorištavanje i preradu u korisne materijale, energiju, korisne sirovine. Dakle, otpada ne bi trebalo biti ili će ga biti u vrlo maloj formi, pretvoreno u sirovine koje imaju komercijalni karakter a sve je definirano u Strategiji upravljanja otpadom FBiH", izjavio je Mahir Hadžiabdić inače, voditelj tima za izradu Plana upravljanja otpadom u TK i njegovu implementaciju.
"Kantonalni plan upravljanja otpada treba da nam da odgovore na sva pitanja vezana za sistem upravljanja otapdaom na području Tuzlanskog kantona. Između ostalog, donijet će nam jedan novi sistem upravljanja otpadom na području našeg kantona koji mi do sada nismo imali. Nakon neuspjelog pokušaja izgradnje Regionalne sanitarne deponije, predstavnici ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša TK su se okrenuli parcijalnim rješavanjem problema odlaganja otpada. Opštine to čine individualno, a Živinice, Kladanj i Banovići su ostvarile saradnju za gradnju međuopštinske deponije. Uskoro će i ostale opštine ove poslove voditi prema Kantonalnom planu odlaganja otpada. Ovim planom treba da optimiziramo  čitav proces upravljanja otpadom", rekao je Zvjezdan Karadžin, ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša TK. Dodao je da medicinski otpad iz zdravstvenih ustanova preuzimaju ovlašteni operateri i uglavnom ga odvoze u Austriju, mada i u Sarajevu ima spalionica. Okolinske dozvole za rad inustrijskih postojenja se izdaju za period od 5 godina i njihova obnova zavisi od toga da li su ispoštovani propisi koji, između ostalog definišu i način odlaganja industrijskog otpada. “Izgradnjom Bloka 7 u Termoelektrani Tuzla, dobićemo jedan potpuno novi sistem odlaganja otpada, proces koji je u značajnoj mjeri okolinski prihvatljiviji nego ranije, očekuju nas mnoge izmjene”, zaključio je ministar Karadžin. Konačno donošenje Kantonalnog Plana upravljanja otpadom očekuje se do kraja decembra, a na snagu će stupiti kada ga odobri Skupština TK, rečeno je na javnoj raspravi održanoj u Tuzli.