Nedret Kikanović za "Oslobođenje: "Sami možemo proizvoditi hranu koju sada uvozimo"
- O prošloj godini u Tuzlanskom kantonu i rezultatima privrednog razvoja sa Nedretom Kikanovićem predsjednikom Kantonalne privredne komore za Oslobođenje razgovarao Miren Aljić -
- > Kako biste ocijenili prethodnu godinu sa aspekta privrednog razvoja?
- Privreda Tuzlanskog kantona u 2019. je imala nešto slabije rezultate, što je u skladu s privrednim dešavanjima u Evropi, na koju je privreda TK-a značajno naslonjena, ali i unutrašnjim problemima poput političke nestabilnosti i masovnog odlaska radne snage. Za deset mjeseci 2019. obim industrijske proizvodnje je za 2,4 posto manji u odnosu na isti period 2018. godine.
- > Uzroci
Pad obima proizvodnje je zabilježen u djelatnostima proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, vađenju uglja, ali i u tekstilnoj, kožarskoj, drvnoj i hemijskoj industriji. Rast obima proizvodnje imamo u metaloprerađivačkoj industriji, proizvodnji namještaja i prehrambenih proizvoda. Uzroke treba tražiti u vanjskom okruženju i usporavanju svjetske privrede, ali u mnogo značajnijoj mjeri u unutrašnjim faktorima poput teških uslova za poslovanje kompanija, visokih nameta, problema s radnom snagom te drugih faktora koji negativno utiču na poslovni ambijent.
- > Koje je značajne projekte provela Komora u prethodnoj godini?
- I u 2019. godini smo mnogo radili s ciljem unapređenja poslovnog ambijenta i promocije privrede TK-a. Osim redovnih aktivnosti koje se realizuju kroz strukovna udruženja koja se bave aktuelnim problemima iz svojih djelatnosti, organizovali smo i veliki broj edukacija, radionica i prezentacija o savremenom poslovanju s ciljem jačanja ljudskih potencijala domaćih kompanija. Također smo kroz sajmove radili na promociji proizvoda Tuzlanskog kantona, a organizovali smo i nekoliko B2B susreta naših s privrednicima iz regiona. Nastojimo pratiti savremene poslovne trendove, te smo se uključili u realizaciju projekta Inovacije i digitalna transformacija koji u Bosni i Hercegovini provodi Njemački GIZ, a cilj nam je da kroz taj projekat firmama iz TK-a približimo i olakšamo proces digitalne transformacije koji je neizbježan ukoliko žele poslovati na otvorenom svjetskom tržištu. Također smo počeli raditi i na modernizaciji naših usluga kroz realizaciju projekta “Digitalna Komora”, čiji je cilj našim članicama brže i kvalitetnije obezbijediti veći broj informacija potrebnih za poslovanje.
- > Koja se privredna djelatnost mogla izdvojiti u prošloj godini kao najznačajnija i koja bi mogla imati najznačajniji rast u ovoj godini?
- U Tuzlanskom kantonu je metaloprerađivačka industrija jedna od najznačajnijih privrednih grana. Izvozno je orijentisana, a kvalitet naših proizvoda je prepoznat od najznačajnijih proizvođača evropske autoindustrije. Osim metaloprerađivačke, značajna je proizvodnja namještaja, kao i industrija plastike, koje također rade za značajne kupce na evropskim tržištima.
- > S kojim se problemima susreću privrednici? Kako je Komora pomogla da se problemi prevaziđu?
- Krajem 2019. smo anketirali privrednike TK-a o poslovnim očekivanjima, ali i preprekama s kojima se susreću. Firme su parafiskalne namete identificirale kao faktor koji izuzetno negativno utiče na njihovo poslovanje, a slijede fiskalna opterećenja, posebno ona koja se odnose na rad, te cijene energenata i sirovina. Od neekonomskih faktora najznačajniji je politička stabilnost, koja je ključna za poslovanje, investiranje, ali i probleme koji su se pojavili na tržištu rada, a ogledaju se kroz masovan odlazak mlade kvalifikovane radne snage. Osim političke stabilnosti, ističu se još i efikasnost zakonodavne, izvršne i sudske vlasti. Stalnom komunikacijom sa zakonodavnom i izvršnom vlašću, kroz pokretanje inicijativa i davanje prijedloga za izmjene zakona, nastojimo uticati na prevazilaženje problema privrede, međutim, potrebne su veća politička volja i angažovanost s druge strane da bi se osigurao povoljniji ambijent za poslovanje, te osiguranje privrednog rasta, razvoja i ostanka stanovništva na ovom području.
- > Mislite li da se svi potencijali Kantona za razvoj privrede optimalno koriste ili ima prostora da stvari urade bolje i drugačije?
- Jedan od značajnih, a nedovoljno iskorištenih, potencijala je poljoprivreda i prehrambena industrija. Ova privredna grana ima veliki potencijal te uz malo veću podršku vladinog sektora i orijentaciju na proizvodnju proizvoda većeg stepena prerade moguće je uzeti veći dio domaćeg tržišta te smanjiti uvoz prehrambenih proizvoda. Veliki potencijal je prisutan i u hemijskoj industriji, koja se može bolje pozicionirati na tržištu. Sigurno da nove investicije u energetskom sektoru, izgradnja bloka 7 TE Tuzla i TE Banovići predstavljaju značajan potencijal za razvoj pratećih industrija. Veoma bitno za iskorištavanje svih potencijala privrede TK-a je izgradnja bolje saobraćajne infrastrukture, tj. povezivanje autocestom sa zemljama Evropske unije ali i bolja povezanost unutar kantona i Bosne i Hercegovine.
- > Šta će biti u fokusu rada Komore u narednom periodu?
- Imamo definisane programske ciljeve za 2020, a to je prije svega zastupanje interesa naših članica te omasovljenje članstva u Komori radi postizanja veće reprezentativnosti kod pregovaranja i zastupanja.
- > Zaustaviti odlaske
Radit ćemo na stvaranju povoljnijeg ambijenta za privređivanje kroz razvijanje partnerskog odnosa sa Vladom Tuzlanskog kantona, učešćem u socijalnom dijalogu s ciljem postizanja stabilnijih privrednih odnosa, te predlaganjem optimalnih privrednih rješenja, na osnovu stavova i potreba privrede. Osim toga, svoje aktivnosti ćemo usmjeriti na iniciranje aktivnosti za zapošljavanju mladih i smanjenju odliva radno sposobnog stanovništva; unapređenje poslovanja članova Komore kroz stalne procese stručnog i poslovnog obrazovanja i profesionalne edukacije i povećanje konkurentnosti putem promocije privrede Tuzlanskog kantona u zemlji i inostranstvu. Nužno je raditi na kreiranju poslovnog ambijenta koji će omogućiti povoljnije uslove za rad, a sve institucije i privredni sektor zajedno moraju uložiti maksimalne napore, identificirati i provesti mjere koje će zaustaviti odlazak radne snage koji već ozbiljno utiče na privrednu aktivnost.
- > Ima li Komora nekih problema u svom radu? Ima li tu prostora za napredak?
- Komorski sistem Federacije BiH već dugi niz godina nema riješen zakonski okvir za kvalitetno funkcionisanje i funkcioniše na principu dobrovoljnog članstva. To je generalni problem komorskog sistema i trebao bi biti riješen po uzoru na evropske komore.
Miren Aljić
"Oslobođenje"