logo tekst 6     


Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona je 21.6.202. godine organizovalo seminar/konferenciju pod nazivom „Značaj tehničkih pregleda vozila za sigurnost saobraćaja na putevima u BiH“. Na seminaru/konferenciji su prezentirani stučni radovi iz oblasti tehničkih pregleda vozila, vozila kao faktora sigurnosti u saobraćaju, te upriličene panel diskusije o aktuelnim pitanjima u oblasti tehničkih pregleda vozila i sigurnosti u saobraćaju.

Nenad conf


Seminaru/konferenciji su prisustvovali predstavnici nadležnih institucija na svim nivoima u BiH, strukovna udruženja, privredne/gospodarske komora, stručne institucije koje vrše nadzor nad radom stanica za tehnički pregled vozila, inspekcijski organi, kao i predstavnici stanica za tehnički pregled vozila.
Motorna vozila kao prevozna sredstva bilježe snažan rast i razvoj i predstavljaju neizostavnu pretpostavka za povećanje mobilnosti koja je postala imperativ modernog življenja.
Porastom broja vozila rastu i negativni uticaji: saobraćajne nezgode, smrtno stradale osobe, povrijeđene osobe sa trajnim invaliditetom, materijalna šteta, negativan uticaj na životnu sredinu, gužve i gubljenje vremena u prijevozu.
Ideja za organizaciju seminara/konferencije je proistekla iz potrebe, želje i htijenja predstavnika Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona, koje je nadležno za funkcionisanje saobraćaja na području Tuzlanskog kantona, da pokuša podići bezbjednost saobaćaja na viši nivo, odnosno da pokušamo smanjiti broj saobraćajnih nezgoda kao i posljedice događanja saobraćajnih nezgoda (smanjenje broja smrtno stradalih, smanjenje broja teško ozljeđenih, smanjiti matrijalnu štetu na vozilima i dr.) djelujući na segment rada stanica tehničkog pregleda kao jedne od bitnih karika koje utiču na tehničku ispravnost vozila a samim tim i na bezbjednost saobraćaja.
Kontrola tehničkog stanja cestovnih vozila - tehnički pregledi vozila – predstavljaju aktivnost propisanu važećim zakonskim propisima, a svrha joj je da se osigura odvijanje cestovnog saobraćaja uz što manje neželjnih posljedica, u ovom slučaju na svođenje uloge faktora "vozilo", kao uzročnika saobraćajnih nezgoda, na što manju realno moguću mjeru.
Prema podacima sa kojima raspolaže Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja TK na području Bosne i Hercegovine u protekloj 2022. godini bilo je registrovano 1.184.758 motornih vozila, od toga na području Federacije BiH 707.521 vozila (cca 60,00 %), na području Republike Srpske 438.352 (cca 37,00 % ) i na području Distrikta Brčko 38.885 vozila (cca 3,00 % ).
Na području Tuzlanskog kantona u 2022. godini je bilo registrovano 142.355 motornih vozila i poslije Sarajevskog kantona (162.560) drugi smo kanton po broju registrovanih vozila, odnosno oko 12,00 % svih registrovanih vozila u BiH je registrovano na području Tuzlanskog kantona.
Od ovoga broja (142.355) najveći broj vozila, odnosno 123.574 je putničkih motornih vozila, 611 autobusa, 9.983 teretnih vozila, 2.090 motocikala i 6.097 ostalih vozila (radne mašine i dr.), što je znatno veći broj registrovanih vozila u odnosu na vrijeme prije agresije.
Prema podacima sa kojima raspolaže ministarstvo prosječna starost motornih vozila u našoj zemlji je preko 19 godina, a slična starosna struktura je i na području TK.
Prema posljednjim statističkim podacima, prosječna starost vozila u BiH je za putnička vozila: 17,78 godina, autobuse: 16,4 godine a za teretna vozila 20,88 godina (N2 – vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3,5 (t) a manja od 12 (t)).
Ono što zabrinjava jeste činjenica da je oko 45,00 % vozila starije od 21 godine, a više od 81,73 % posto voznog parka starije je od 12 godina.
Posebno je zabrinjavajuće da je 59,51% vozila starijih od 15 godina. Takva vozila ne posjeduju elektronske sisteme za nadzor funkcionisanja sistema vozila, tako da korisnik ne zna šta se dešava sa njegovim vozilom sve dok ne dođe do otkaza ili kvara nekog od sistema ili dok ne ode na tehnički pregled.
Nažalost, ovu statistiku ne prate rezultati ispitivanja tehničke ispravnosti vozila. Suviše je mali procenat identifikovanih tehnički neispravnih vozila na linijama tehničkog pregleda.
Broj neispravnih vozila na prvom pregledu u FBiH, u 2022. godini, je iznosio 19.791, odnosno svega 2,7 %.
Veoma mali broj vraćenih neispravnih vozila, starost vozila kao i nedovoljno održavanje vrlo je čest uzrok tehničkoj neispravnosti vozila pa je i to jedan od direktnih utjecaja na sigurnost vozila u saobraćaju.
Na području Bosne i Hercegovine trenutno egzistira 472 stanice tehničkog pregleda vozila (STPV), od toga u FBiH 184 STPV, u Republici Srpskoj 270 STPV i u Distriktu Brčko 18 STPV. Dakle u FBiH trenutno egzistira 184 STPV, od toga najveći broj na području Tuzlanskog kantona i Sarajevskog kantona po 32 STPV, Zeničko - Dobojski kanton 28 STPV, Srednjobosanski kanton 25 STPV, Hercegovačko – neretvanski kanton 22 STPV itd.
Stanice tehničkog pregleda vozila u Federaciji Bosne i Hercegovine opremljene su opremom i uređajima kao i savremene stanice tehničkog pregleda vozila u Europi.
Međutim, evidentno je da je kvalitet obavljenog tehničkog pregleda vozila na nižem nivou u odnosu na isti u evropskim zemljama i jedan od zadataka ove konferencije je da se detektuju problemi te da se stanje popravi na bolje, tim prije uzimajući u obzir prosječnu starost voznog parka (preko 19 godina) i broj vraćenih neispravnih vozila sa STPV od svega 2,7 %.

MINISTASTVO TRGOVINE, TURIZMA I SAOBRAĆAJA TK
POMOĆNIK MINISTRA ZA SAOBRAĆAJ I OPĆE POSLOVE
Nenad Lukanović, dipl. ing. saob.